Svjetski dan jabuka -... - JU "VI osnovna škola" Mostar | Facebook

foto Facebook

Tradicija obilježavanja  Dana jabuka 20. oktobra započela je godine 1990. u Londonu organizacija Common Ground (Zajednička tla), u cilju promovisanja  njenih zdravstvenih kvaliteta i  predstavljanja mnogobrojnih sorti jabuke koje se u Engleskoj uzgajaju.

 

S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka  u svijetu prihvatile brojne škole i udruženja promovišući  na taj način važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

Jabuka se smatra jednom od najzdravijih voćnih vrsta pa zato i ne čudi što nosi naziv “kraljica voća”.

Svjetska proizvodnja jabuka iznosi oko 70 miliona tona. Najveći proizvođači jabuka u svijetu su Kina s 44 miliona tona, zatim zemlje EU s oko 10,7 miliona tona, SAD s 4,7 miliona tona, Turska s 2,8 i Indija s 2,3 miliona tona.

 

Zašto jesti jabuke svaki dan?

Poznato je da se svakodnevnim konzumiranjem jabuka može spriječiti pojava mnogih zdravstvenih poteškoća i oboljenja.

 

Jabuka srednje veličine ima tek oko 95 kalorija i bogata je naročito vitaminom C. Iako ima malo kalorija, jabuka nam daje osjećaj sitosti jer plod srednje veličine sadrži oko četiri grama vlakana, što je 10 -15 % dnevnih potreba.

 

 

Ona je prava mala riznica sastojaka koji pozitivno utiču na naš organizam. Jabuka sadrži antioksidanse i pektin (vrsta vlakna) za koje se smatra da imaju koristan utjcaj na zdravlje srca.

 

Brojna istraživanja pokazuju da jabuka dnevno smanjuje rizik od kardiovaskularnih i srčanih bolesti te da smanjuje rizik od moždanog udara. Antioksidansi u jabuci sprečavaju oksidaciju LDL holesterola.