foto ilustracija

AGENCIJE

Prelazak na ljetno računanje vremena je krajem marta. U noći sa subote, 30. marta, na nedjelju, 31. marta, kazaljka će se pomaknuti s 2.00 sata ujutro na 3.00  sata ujutro. 


Za pomicanje kazaljke sata zaslužan je novozelandski entomolog George Vernon Hudson.

Naime, on je na osnovu svojih istraživanja o prilagođavanju životu u različitim uslovima došao do zaključka kako čovjeku više odgovara život danju nego noću, piše Fenix Magazin.

Zbog toga je 1895. godine predložio da se kazaljke na satu pomaknu dva sata unaprijed kako bi se tokom ljeta iskoristilo više danjeg svjetla nego u popodnevnim satima.

Praksu pomicanja sata uveli Nijemci
Prvi put su praksu pomicanja kazaljki  uveli Nijemci 1916. godine, a zatim su im se pridružile Velika Britanija i SAD.

Trenutno većina zemalja u Evropi i gotovo cijela Sjeverna Amerika pomiču kazaljke na satu dva puta godišnje.

Zašto pomičemo kazaljke?
Ušteda energetskih resursa je bila razlog zbog kojeg je još 1784. godine američki naučnik i političar Benjamin Franklin prvi put spomenuo ideju o pomicanju  kazaljki, a s istom idejom je dvadesetak godina kasnije pred britansku vladu došao i William Willet a s uvođenjem ljetnog računanja vremena započelo se nakon Hudsonove studije, a među glavnim argumentima pomicanja kazaljki unaprijed su:

-ušteda energije
-dobrobit sunčeve svjetlosti na ljudski organizam
-manji broj saobraćajnih  nesreća
-manja stopa kriminaliteta.


Ipak, dugogodišnja naučna istraživanja su ukazala na činjenicu da prelazak s ljetnog na zimsko računanje vremena donosi brojne rizike zbog kojih je i započela rasprava o ukidanju pomicanja kazaljki.

Ukidanje pomicanja kazaljki
Evropska komisija je 2018. krenula s prijedlogom o ukidanju pomicanja sata u sklopu kojeg je provedeno i javno savjetovanje koje je pokazalo da je 84 odsto ispitanih želi ukidanje zimskog i ljetnog računanja vremena.

Ideja je bila da zemlje članice Evropske unije same odaberu žele li ljetno ili zimsko računanje vremena.

Zadnje pomicanje kazaljki  trebalo se dogoditi 2021. godine ali zbog virusa korona i krize koja je nastupila, konačna odluka o ukidanju pomicanja sata odgođena je do daljnjeg.

Ljetno računanje vremena

Ljetno računanje vremena znači da se sat pomiče sat vremena unaprijed, čime se prirodno svjetlo pojavljuje jedan sat kasnije ujutro i nestaje sat kasnije navečer.

Ljetno računanje vremena 2024. počinje 31. marta 2024. u 2 .00 časa tako što se pomicanjem kazaljki za jedan sat unaprijed vrijeme u 2.00 računa kao 3.00.

Zimsko računanje vremena
Zimsko računanje vremena znači da se sat pomiče sat vremena unazad, što je najbliže prirodnom svjetlu kada je sunce u podne direktno iznad nas.

Zimsko računanje vremena 2024. počinje 27. oktobra 2024. u 3.00 časa tako što se pomicanjem za jedan sat unatrag vrijeme u 3.00 časa računa kao 2.00 časa .