Photo by Tracy Le Blanc, Pexels

Nova društvena mreža koja postaje sve popularnija, mogla bi se opisati kao - sve ono što Instagram nije. "BiRil" (BeReal) platforma propagira realan život i prikazivanje stvari onakve kakve zaista jesu, bez filtera.
Ova francuska aplikacija za dijeljenje fotografija na društvenim mrežama postala je popularna baš ove, 2022. godine. Podstiče korisnike da objave fotografiju sebe i svojih života, ali bez filtera ili uređivanja slika, i to svaki dan, ali u drugo vrijeme, piše Blic.
Kada korisnik preuzme aplikaciju, mora da doda svoj broj telefona, ime i godine. Zatim pravi korisničko ime i lozinku za korištenje aplikacije. Potom se od njih traži da naprave svoju prvu BiRil objavu kako bi mogli da imaju uvid u tuđe fotografije.
Zatim svaki dan u drugo vrijeme aplikacija upozorava korisnike da je vrijeme za fotografisanje onoga što rade u tom određenom trenutku. Korisnici imaju dva minuta da snime fotografiju i pošalju je BiRilu da je drugi vide. Slika prikazuje ono na šta se korisnik fokusirao, kao i sliku korisnika u trenutnom stanju u gornjem kutku, dakle ono što je i ispred prednje i zadnje kamere.
Nakon što korisnik objavi sliku, možete da vidite slike drugih i reagujete na njih. Da bi komentarisali nečiju fotografiju, korisnici moraju da budu prijatelji. Ipak, ako je vaša opcija da "svi" mogu da vide fotografiju, onda na nju može da reaguje bilo ko.
Prema BiRilovim uslovima korišćenja, aplikacija je namenjena starijima od 13 godina. Aplikacija traži korisnikov datum rođenja prije pristupa.
U doba u kojem društvene mreže sadrže jako uređene fotografije, aplikacija poput BiRil-a može da podstakne autentičnost, zato joj je već veliki broj mladih dao prednost u odnosu na Instagram.
Fotografije se ne mogu uređivati niti dodavati filteri, a korisnici mogu da objavljuju samo jednom dnevno, što pomaže da se reguliše količina vremena provedenog u aplikaciji, posebno kada su u pitanju sadržaj koje objavljuju.
Da je ova mreža u potpunoj suprotnosti sa, na primjer, Instagramom, potvrđuje i podatak kako ne postoje objavljeni brojevi pratilaca, heštegovi ili bilo šta drugo što promoviše kulturu uticaja na isti način kao na drugim platformama društvenih medija.